Jdi na obsah Jdi na menu
 


Král Václav II.
Po smrti Otakara II. Vládla jen chvíli Kunhuta-vdova.
Vítěz Rudolf I. Předal Čechy sedmiletému Václavovi, ale vládnout ho nenechal. Sám chtěl usednout na trůn. Kunhuta vyplnila přání Otakara II. a povolala do Čech poručníka svého syna Otu Braniborského-měl vládnout do Václavovi zletilosti, tedy 5let.
Rudolf I. Zorganizoval dvě předem domluvené svatby. Sedmiletý Václav si měl vzít stejně starou Gutu a Anežka bratra Rudolfa.
Ota Braniborský začal drancovat zemi a vyhandloval synovce za statky.
4.února vzbudil Kunhutu i Václava a ve veliké zimě je nechal převést na Bezděz. Po dvou měsících propustil Kunhutu, aby zařídila pohřeb. Václav v poutech zůstal sám. Bylo mu smutno, nemohl si hrát. Ota chtěl od Václava 7,5 tuny stříbra.Václav neuměl číst ani psát a co je vládnout nevěděl. 1238 vjel do Prahy bledý a slabý, ale usmíval se a nedal najevo, že se nemohl vidět s maminkou. Během vězení neměl dostatek jídla trpěl křivicí a propukla u něho tuberkulóza, měl špatné trávení. Bál se koček, bouřky. Záviš, milenec matky se dostal na hrad a začal se drát k moci. Václav neměl otcovskou autoritu. Rychle ho ovlivňoval a vzal si jeho matku Kunhutu, která zemřela na tuberkulózu pět měsíců po svatbě.
Korunovace byla 2.6. 1297 v chrámu sv.Víta klenoty ze zlata a drahých kamenů. Vyrostl jako dobrý a energický panovník. Moc diplomacií než válkami. Chodil prostě oděný, vládl z Prahy. Neměl vzdělání a proto usiloval o založení univerzity. Měl úžasnou paměť. Jen odposlechem se naučil latinsky a mohl citovat jakoukoliv část bible.
Zavedl novou měnu PRAŽSKÉ GROŠE, které se razily v Kutné Hoře. Říkalo se jim „Zmrzlíci“. Byly stříbřitě a bílé.
Byl dvakrát ženatý, měl jedenáct dětí.První žena Guta, svatba ve 14letech. Zamilovali se do sebe. Přísná matka. Zemřela v 26tiletech-druhý sňatek s Eliškou Rejčkou, ta byla bohatá a krásná. O děti se starat moc nechtěla. Byly stejně staré. Měla dceru Anežku. 1305 onemocněl a zemřel na tuberkulózu. Šest dní před smrtí se mu narodila dcera.
VÁCLAV III. 
16tiletý. Narodil se jako dvojče. Sestra Anežka zemřela ve třech letech a on rostl jako dříví v lese.
Zvyklý na přepych, pohodlí, stýkal se s pouličními ženštinami, ovládal němčinu, latinu, češtinu.
Oženil se v sedmnácti letech s Violou Alžbětou Těšínskou.
Stal se obětí atentátu ( zavražděn probodnutím ) 4.8.1306 v Olomouci.